WordPress SSL Kurulumu Nasıl Olur?

ssl-sertifikasi-nasil-kurulmaktadir

SSL Nedir?

SSL sertifikaları, bilgisayarınız ile web siteler arasındaki bağlantıyı şifreleyen bir protokoldür. SSL sertifikasına sahip olmayan web sitelerinden alışveriş yaparken ya da herhangi bir siteye girdiğiniz veriler ile şifrelerimizin çalınma olasılığı fazladır. Bu nedenle güvenli olarak tabir ettiğimiz SSL sertifikasına sahip web sitelerde böyle bir durum söz konusu olamaz.

SSL sertifikasına geçildiğinde sitemizin önündeki http eki yerini https’ye bırakır. SSL sertifikaları normalde ücretlidir. Fakat günümüzde bir kaç hosting firması ücretsiz olarak sunmaktadır. Bunlardan en bilindik firmalardan biri olan sitelerimin de barındığı “Güzel Hosting” firmasıdır. Güzel Hosting ile bedava SSL sertifikası sahibi olabilirsiniz. Bugün sizlere bilhassa WordPress için SSL kurulumunu anlatacağım.

SSL Sertifikası Nasıl Kurulur?

SSL sertifikasını sitenize kurmak için önce hosting firmanızla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Firmanızın destek sisteminden veya canlı destek bölümünden bağlanarak SSL sertifikasını kurmak istediğinizi iletiniz. Size dönüş yapılacaktır. SSL sertifikası kurulduğuna dair dönüşü aldığınızda ardından Really Simple SSL eklentisini kurmalısınız. Buraya tıklayarak indirebilirsiniz. İndirdikten sonra ftp ile sitenize eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin.

Really Simple SSL eklentisini etkinleştirdikten sonra ayarlarını aşağıdaki gibi yapmalısınız.

ssl-sertifikasi-nasil-kurulur

Save butonuna basarak kaydedebilirsiniz. Artık SSL sertifikası sitenize kurulmuş olacaktır. Eğer sitenizin URL kısmının başında “https” ibaresi gelmemiş ve Güvenli yazmamış ise SSL sertifikası tam kurulamamış demektir.

Eğer kurulum tam başarılı geçtiyse sitenizin adresi şu şekilde görülmesi gerekmektedir;

ssl-guvenli-

Resimde görüldüğü gibi yeşil renk ile “Güvenli” yazısı görülmekte ve sitenizin linki https:// ile başlamaktadır.

Bugün sizlere SSL sertifikası kurulumunu anlattım. Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle…

 

 

WordPress SSL Kurulumu Nasıl Olur?” için bir yorum

  1. Merhaba,
    Yazınızda anlattığınız durumu “SSL kurulumu” değil. Kurulmuş olan bir SSL sertifikasını WordPress’de eklenti ile nasıl aktif edileceğini, yönlendirmelerin nasıl yapılacağı ile ilgilidir. Yazınıza bir ufak uyarı notu ekleyerek bunu belirtmeniz de fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir