Windows 7, Windows 8, Windows 10 Başlangıç Programlarını Kapatma

Merhaba arkadaşlar. Bugün birçok kişinin windows başlangıç konusunda müzdarip olduğu bir konuda bilgi vereceğim. Bilgisayarlarınızın ilk açılışında kullandığınız/kullanmadığınız birçok program otomatik olarak açılır. Bu da bilgisayarınızın kasılmasına hatta yavaş açılmasına sebep olur. Gereksiz gördüğünüz programları açılışta açılmamasını sağlayarak bilgisayar açılış hızınızı arttırabilirsiniz. Windows 7,8,10 için başlangıç programlarını kapatmayı anlatacağım.

Windows 7 İçin Başlangıç Programlarını Kapatma

Windows+R tuşuna basarak “Çalıştır” penceremizi açıyoruz. Buraya “msconfig” komutunu yazıp enter tuşuna basıyoruz.

“Sistem yapılandırması” ekranı açılacak. Burada “Başlatma” isimli sekmeye tıklıyoruz.

Bu ekranda bilgisayarınızın ilk açılışındaki çalışan programları görürsünüz. Hangi programın çalışmasını istemiyorsanız sol tarafındaki tiki kaldırıp “Tamam” butonuna basarak yapabilirsiniz.

Windows 8 İçin Başlangıç Programlarını Kapatma

Görev Çubuğunda boş bir alana sağ tıklayarak Görev Yöneticisi‘ni açın.

Bu ekrandan “Başlangıç” sekmesine tıklayarak dilediğiniz programa sağ tıklayıp “Devre Dışı Bırak” yapabilirsiniz. Tekrar eski haline getirmek için ise yine sağ tık ile Etkinleştir” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Windows 10 İçin Başlangıç Programlarını Kapatma

Windows 10’da başlangıç programlarını kapatmak için Windows 8’deki anlattıklarımın aynısını yapabilirsiniz. Hiçbir fark yoktur.

Windows Tüm Sürümleri İçin Başlangıç Programlarını Kapatma II. Yol

Şimdi anlatacaklarımı üç Windows sürümünde de uygulayabilirsiniz. İsterseniz yukardaki adımlarla isterseniz de şimdi anlatacağım yöntem ile bilgisayarınızın açılışındaki otomatik açılan programları kapatabilirsiniz. O halde anlatıma geçelim.

Yine Windows+R tuşlarına basarak Çalıştır ekranını açıyoruz. Buraya shell:Startup komutunu yazıp enter tuşuna basıyoruz.

Karşımıza “Başlangıç” isimli klasör çıkacak. Buraya başlangıçta açılmasını istediğimiz herhangi bir programın kısayolunu atabilirsiniz.

Anlamadığınız bir yer olursa aşağıdaki yorum alanından sorularınızı iletebilirsiniz.

 

 

 

 

Windows 7, Windows 8, Windows 10 Başlangıç Programlarını Kapatma” için bir yorum

  1. tamda bunu arıyordum bilgisayarım açılışta bir sürü program açıyor ve bu yüzden sürekli kasma yaşıyordum sonunda kurtuldum 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir