Sitemap Nedir? Ne İşe Yarar?

sitemap-nedir-ne-ise-yarar

Merhabalar. Web sitenizin nasıl yapılandırıldığını arama motorlarına anlatan ve websitenizin server yükünü hafifleten bir dosya olan Sitemap, her web sitenin olmazsa olmazı durumundadır.

Sitemap (Site Haritası) Nedir?

Sitemap yani Türkçe adıyla Site haritası, web sitelerinizin arama motorları tarafından daha kolay bulunup, daha iyi okunmasında ve indexlenmesinde önemli rol oynar. Uzantıları XML şeklindedir. En önemli SEO kriterlerinden birisidir. Yani bir nevi “Sitenizin rehberidir.” benzetmesini yapabiliriz.

Sitemap Ne İşe Yarar?

Sitemap, arama motorlarının (Googlebot gibi) sitenize ziyareti ile hangi sayfalarınızın index alacağını ve index alacak sayfaların ise daha hızlı indexlenmesinde önemli rol oynar. Sitemap kullanmayan bir site ile sitemap kullanan bir site arasında oldukça fark vardır. Sitemap kullanmayan bir sitenin her sayfası indexlenmeyebilir. Yavaş indexlenebilir. Ama sitemap kullandığınız taktirde hangi sayfalarınızın indexleneceğini seçebilir ve daha çabuk indexlenmesini sağlayabilirsiniz.

Sitemap Nasıl Oluşturulur?

  • Herhangi bir web yazılımı kullanmıyor iseniz (WordPress gibi) sitemap oluşturmak için hazır araçlardan yararlanabilirsiniz. Aşağıdaki link işinizi görecektir.

https://www.xml-sitemaps.com/

  • Eğer WordPress gibi bir altyapı kullanıyorsanız bunun için de hazır eklentiler mevcuttur. “Google XML Sitemaps” eklentisi dünyada en çok kullanılan eklentilerden biridir. Şu an kişisel bloğumda da bu eklentiyi kullanmaktayım. Ayrıca “Yoast” ve “All In One Seo” eklentilerini kullanan kullanıcılar isterlerse “Google XML Sitemaps” eklentisini kurmayabilir. Çünkü bu eklentilerin içinde Sitemap özelliği mevcuttur.

Google’a Sitemap Nasıl Gönderilir?

Google’a sitemap göndermek için öncelikle Google Search Console’a sitenizi tanıtmanız gerekmektedir. Ardından “Tarama” sekmesinden “Site Haritaları” kısmına tıklayınız. “Site Haritası Ekleme/Test Etme” bölümüne tıklayarak  oluşturmuş olduğunuz sitemap dosyasını (sitemap.xml) yazıp Gönder butonuna basıyoruz. Böylece Google’a sitemap.xml dosyasının sitemap dosyamız olduğunu göstermiş olduk. Artık içeriklerimiz daha hızlı indexlenecektir.

 

 

Sitemap Nedir? Ne İşe Yarar?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir