Sayfanız Mobil Uyumlu Değil Hatası ve Çözümleri

sayfaniz-mobil-uyumlu-degil-sorunu-cozumu

Merhaba arkadaşlar. Sitemde bizzat yaşadığım bir sorunu ve çözüm yollarını sizlere sunacağım. Hatta kesin çözüm yolları da diyebilirim. Şu an birçok website sahibinin yaşadığı sorunu dile getirmek istiyorum:”Sayfanız mobil uyumlu değil”

Aşağıdaki resimde de önizlemesini gösteriyorum.

sayfaniz-mobil-uyumlu-degil-hatasii

O halde bu sorun hakkında çözüm yolları için maddeler halinde gidelim. Hangi maddede sıkıntınız var ise orayı düzeltirsiniz.

1-) Siteniz Gerçekten Mobil Uyumlu Değildir

Bu hatayı esas almanızdaki sebep budur. Siteniz mobil uyumlu olmayabilir. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını anlamak için Google’ın mobil uyumluluk testini kullanabilirsiniz. Buraya tıklayarak adrese gidin ve sitenizi/sayfanızı yazarak “Testi Çalıştır” butonuna tıklayabilirsiniz. Test sonucunda “Sayfa Mobil Uyumlu” yazısını görüyorsanız siteniz gerçekten de mobil uyumlu olduğu anlamına gelmektedir. Eee peki sitem madem mobil uyumlu neden bu hatayı alıyorum. O halde 2. kısma geçelim.

2-) Siteniz Mobil Uyumlu Olduğu Halde “Sayfanız Mobil Uyumlu Değil” Hatası Almak

mobil-uyumluluk

Sitenizin mobil uyumlu olduğundan artık şüpheniz olmayacağını 1. aşamayı geçerek öğrendiyseniz gelelim bu aşamaya. Bazı nedenlerden dolayı Googlebot tarafından sayfa kaynaklarının hepsi yüklenmeyebilir. Üst tarafta  “Sayfa yükleme sorunları” yazısını görüyorsanız oraya tıklayıp kaç tane URL’nin engellediğini görebilirsiniz.Kişisel bloğumda yaşamış olduğum sıkıntıyı da bu anlatacağım maddelerden kaynaklanan nedenlerden dolayı olduğunu anladım ve çözdüm. Şimdi sitenizde yaşadığınız sıkıntının bu aşamadaki nedenlerini maddeler halinde sıralayacağım.

  • Çok büyük ihtimal sosyal medya eklentilerinden kaynaklanan bir hatadır. Özellikle siteniz WordPress ise kullandığınız herhangi bir sosyal medya eklentisi bu hatayı almanıza neden olabilmektedir. Eklentiyi etkisizleştirip tekrar 1. aşamada anlatmış olduğum mobil uyumluluk testini yapınız. Eğer “Sayfa yükleme sorunları” kısmında hatalar en aza indirgendiyse veya hiç hata gözükmedi ise doğru yoldasınız demektir. Hata, sosyal medya eklentilerinden kaynaklıdır diyebiliriz.
  • Kullanmış olduğunuz diğer eklentilerden dolayı da bu hatayı alıyor olmanız muhtemeldir. SEO ve Sitemap eklentileri harici bütün eklentileri devre dışı bırakıp tekrar mobil uyumluluk testine döner ve “sayfa yükleme sorunları” kısmını görmüyor iseniz hatanız yine çözüme kavuşmuş demektir.

Kişisel bloğumda hatalarımın burdan kaynaklandığını tespit ettim ve çözdüm. Bu anlattıklarımı denediniz ve hata hala çözülmedi ise “robots.txt” dosyanızı kontrol etmenizi öneririm.

3-)Robots.txt Dosyasından Kaynaklanan Hata

Mevcut “robots.txt” dosyanızı açın içerisinde;

bu kodu görüyor iseniz sadece bu satırı silin ve kaydedin. Hatanız buradan kaynaklanıyor olabilir. Bu kodun anlamı dizindeki “wp-content” klasörünüzün engellendiğini söylemektedir.

Robots.txt dosyanızı düzenledikten sonra tekrar sunucuya yükleyip ardından “Google Search” araçlarından “Tarama” sekmesinin altından “robots.txt Test Aracı” kısmına geliniz. Bu sayfadan “robots.txt” dosyamızın güncellemesini yapacağız. “Gönder” butonuna tıklayarak orada 3. seçenek olan “Google’dan güncelleme yapmasını isteyin” sekmesine tıklayarak “robots.txt” dosyanızın güncellendiğini Google’a bildirmiş olacağız.

Evet arkadaşlar bu 3 çözüm yolundan birisinden kaynaklı hatalarınız var ise düzeltmiş olduk. Bulduğum çözüm yolları bu şekildedir. Yardımcı olabileceğim bir konu var ise yorum alanından bildirebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir