Güncel SEO Teknikleri 2017

2017 seo teknikleri

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda güncel seo tekniklerinden bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz ki Google algoritmaları sürekli güncellenmektedir. Hal böyle olunca bir aralar size faydalı olan SEO çalışmalarınız bile zararlı hale gelebiliyor. Bu yüzden SEO çalışmalarınızı yaparken ince eleyip sık dokumalısınız.

Bu yazımda sizlere SEO hakkında genel bilgilerden bahsedeceğim. SEO için çok ama çok büyük etkenlere sahip olan noktalara değineceğim. O halde başlayalım.

Sitenizin Mobil Uyumluluğu

Responsive tasarımın önemi

Artık günümüzde akıllı telefonlar vasıtasıyla hemen hemen her işimizi bu cihazlarda görmeye başlar olduk. Yolda yürürken, işyerindeyken veya bulunduğumuz herhangi bir yerde cep telefonlarımızı çok sık kullanırız. Hatta ve hatta evinizde otururken bile “Aman kim açacak şimdi bilgisayarı” diyenleri duyar gibiyim. Sosyal medyaya bile artık günümüzde bilgisayarlardan daha çok telefonlardan girer olduk. İşte tüm bunlar göz önünde bulunduğunda sitelerin de haliyle mobile uyumlulukları arttı. Biz bu mobil uyumluluğa responsive adını veriyoruz. Şu an günümüzde çoğu siteler responsive tasarıma geçmiş bulunmaktadır. Böylelikle siteleri tablet, bilgisayar, cep telefonları için ayrı ayrı çözünürlüklerde görüyoruz. SEO açısından çok büyük önem arzeder. Google sıralamalarınızı etkileyen önemli unsurlardandır.

SSL Sertifikasının Önemi

SSL sertifikaları siteniz için çok önemlidir. Çünkü bu sertifika sayesinde siteniz ile ziyaretçi arasında özel bilgilerin şifrelenmesi sağlanır. Ben de kişisel bloğumda kullanmaktayım. Google da SSL sertifikalarına önem vermektedir. Birçok hosting firması zaten günümüzde özellikle ilk sene için ücretsiz sunuyor. (Mesela GüzelHosting’de uzun zamandır ilk seneye özel ücretsizdir.) Peki bir sitede SSL sertifikası olup olmadığı nasıl anlaşılır?

SSL sertifikası olan sitede kişisel bloğumda olduğu gibi aşağıdaki fotoğrafta “Güvenli” ibaresini görürsünüz ve sitenin URL adresi “https” şeklinde başlamaktadır. Sizler de sitenize SSL sertifikası kurup SSL sertifikası olmayan sitelere göre bir tık önde olabilirsiniz.

ssl-serhattosun

Sosyal Medyanın Etkisi

Seo icin sosyal medyanin onemi

Sitenize içerik ekledikten sonra sosyal medya sitelerinde paylaşmayı unutmayın. Facebook, Google+, Twitter, Tumblr, Pinterest vs. gibi adreslerde girdiğiniz içerikleri paylaşın. Unutmayın ki hem bu adreslerden sitenize gelen ziyaretçiler için Google nezdinde değeriniz artacak hem de böyle kaliteli sitelerden link almış olacaksınız.

Diğer Etkenler

Özellikle kişisel blog sahibiyseniz, kaliteli kişisel blog sitelerine girip yorum atabilir sitenize link alabilirsiniz. Sizinle aynı sektörde olan bloglardan link almanız SEO için çok faydalı olacaktır.

Son olarak da site içi linklemeler yapın. Örneğin; araba ile ilgili bir yazı yazdınız. Makalenizin içinde geçen araba kelimesini sitenizde araba ile ilgili başka makaleniz varsa oraya yönlendirebilirsiniz. Site içi linklemeler de SEO için oldukça önem arzeder.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir