Tüylerinizi Diken Diken Edecek Dizi Önerisi: Chernobyl

cernobil-dizisi

Merhaba arkadaşlar. Son zamanların en iyi yapımlarından biri olan başyapıt diyebileceğimiz mükemmel bir diziyi sizlere önereceğim. Daha doğrusu mini dizi desem yanlış olmaz. İnsanlık tarihinin en büyük dramlarından biri olan 1986 yılı Çernobil Nükleer Santral kazasını konu alan bu yapımın adı “Chernobyl“. Dizi toplamda 5 bölümden oluşmaktadır.

cernobil-dizi-onerisi

İzlerken radyasyonu bulunduğunuz ortamda hatta ve hatta vücudunuzda bile hissettirebilecek enfes bir yapım olduğunu söylemekten kendimi alıkoyamayacağım. Oyunculuklar, senaryo ve gerilimin bir hayli yüksek olduğu bu insanlık dramını kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Oyuncular, gerçekte nükleer santralde çalışan mühendislere bir hayli benzetilmiş. Kullanılan otobüsler gerçekteki otobüs modelleriyle aynı ve bazı sahnelerdeki megafonla yapılan çağrılar gerçekte olan orjinal ses kayıtlarıdır. İzlerken bir dakikasından bile sıkılmayacağınız mükemmel bir yapım olmuş. Bu zamana kadar birçok farklı kaynaktan okuyup bilgi sahibi olduğumuz Çernobil faciasına bir de canlandırma ile şahit oluyoruz.

cernobil-dizi-onerisi-2

Dizi şimdiden IMDB sıralamasında 9.7 puanıyla 1. sıraya yerleşmiş bulunmaktadır.

Çernobil faciasının yaşandığı şehir olan Pripyat, günümüzde normal radyasyonun yaklaşık 30-40 katı kadar radyasyona sahiptir. Yeryüzünün en büyük hayalet şehri desek yanılmış sayılmayız herhalde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir