Bir İlginç Hapishane: Alcatraz

alcatraz-hapishanesi

Çok eski zamandan beri ne hikmetse hapishaneden kaçış filmlerini büyük bir dikkatle izlerim. Hatta sadece filmlerini değil kaçışı konu alan dizilere de dadanmış bulunmaktaydım. En efsane dizi birçoğumuzun duyduğu ya da izlediği üzere Prison Break yani “Büyük Kaçış” isimli dizidir. Film olarak ise bugüne kadar en çok etkilendiğim iki tane var. Esaretin Bedeli ve Alcatraz’dan Kaçış. Esaretin Bedeli filmi zaten IMDB’de hala 1. sırada yerini korumaktadır. Alcatraz’dan Kaçış filminin en önemli özelliği ise gerçek olması : ) Şimdiye kadar bir sürü filme konu olmuş bir hapishanedir. Alcatraz hakkında kısaca bilgi verip kaçıştan bahsedelim.

alcatrazdan-kacis

San Francesco’da bulunan Alcatraz Hapishanesi bir adanın üzerine kurulu olan bir hapishanedir. En yakın karaya olan uzaklığı yaklaşık iki buçuk kilometredir. Zamanında karargah olarak kullanılan ada 1934 yılında hapishaneye çevrilmiş. Hapishanede çok ilkel koşullarda yaşam sürmekteymiş. Birçok kişi kaçma girişiminde bulunsa da hemen yakalanmışlar. Yıl 1962’de sadece 3 kişi (John Anglin, Clarence Anglin ve Frank Marris) kaçmayı başarır ve daha da haber alınamaz. Kaçmanın imkansız olduğu bahsedilen hapishane bu olaydan dolayı kapatılır. Günümüzde ise müze olarak kullanılmaktadır.

Eski bir haber olabilir ama geçenlerde bir habere denk geldim. Kaçan mahkumlardan John Anglin, FBI’a aradan 50 yıl sonra mektup yazdığı söyleniyor. Mektuptaki ifadelere göre kanser olmuş ve 1 yıl hapis yatmanın karşılığında tedavi etmeleri sözünü istiyor. FBI sanırım bu mektup karşısında sessizliğini bozmamış. Eğer gerçekse gerçekten çok ilginç : )

Kaçış filmlerine olaylarına olan merakım hala devam etmektedir. Sylvester Stallone’ın “Kaçış Planı” isimli filmini izlemiştim.

Sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir